Historia

Logo 75-Lecie CN

1949 - Założenie Cukrów Nyskich

Historia Spółdzielni Pracy Cukry Nyskie zaczęła się ponad 70 lat temu, kiedy to 5 lutego 1949 roku zapadła decyzja o założeniu Spółdzielni Pracy Cukry Nyskie przez kilku członków. Siedziba firmy mieściła się przy ulicy Aleja Wojska Polskiego 53.

1951 - Przekazanie Spółdzielni "Cukry Nyskie" fabryki "Nysa"

1 stycznia 1951 roku fabryka „Nysa” (założona w 1910 roku przez braci Pawła i Oskara Reicheltów przy Al. Wojska Polskiego 53), która była przystosowana do produkcji cukierków, pierników i herbatników, została przekazana odpłatnie Spółdzielni Pracy „Cukry Nyskie”. Wyeksploatowaną fabrykę użytkowano do końca roku, po czym poddano ją kapitalnemu remontowi.

1951 - Przejęcie przez Spółdzielnię "Cukry Nyskie" fabryki "Nyskich Konfektów"

W 1951 roku Spółdzielnia przejęła drugi zakład – Fabrykę Pierników tzw. „Nyskich Konfektów” przy Alei Wojska Polskiego 9. Był to majątek poniemiecki przejęty na własność Skarbu Państwa. Budynki wybudowane w 1924 roku przystosowane były do produkcji wyrobów cukierniczych. Obiekt był przed II wojną światową, i w jej trakcie, własnością rodziny Franza Springera. Obiekt ten stał się główną siedzibą Cukrów Nyskich.

1953 - Otwarcie nowych linii produkcyjnych.

Od początku swojej działalności Cukry Nyskie produkowały tzw. pieczywo mokre (ciasta), cukierki, galanterię świąteczną z cukru (figurki cukrowe). Stopniowo oferta została poszerzona do produkcji herbatników i pierników. W roku 1953 otwarto linię produkcyjną do wypieku wafli suchych, oraz cukierków i lizaków. Następnym dodatkiem do oferty była wysokiej jakości kuwertura czekoladowa.

1960 - Przekazanie Spółdzielni pod bezpośredni nadzór "Społem"

Pod koniec lat 50. trudna sytuacja rynkowa zmusiła spółdzielców do przekazania „Cukrów Nyskich” pod bezpośredni nadzór „Społem”. 1 stycznia 1960 roku powołano zakłady pod nazwą „Społem” Związek Spółdzielni Spożywców w Warszawie – Zakłady Wytwórcze „Cukry Nyskie” w Nysie, mające działać na zasadzie pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego. W okresie działalności ZW „Cukry Nyskie” zwiększono produkcję, rozszerzono asortyment, wymieniono urządzenia i linie produkcyjne oraz przeprowadzono jego rozbudowę.

1990 - Powrót Spółdzielni Pracy "Cukry Nyskie"

1 października 1990 roku zakład ponownie przekształcono w Spółdzielnię Pracy „Cukry Nyskie”, co pozwoliło jej pracownikom na samodzielność w prowadzeniu polityki kadrowej, płacowej oraz w ustalaniu i realizacji programów rozwojowych. Możliwości te zostały w pełni wykorzystane pomimo zmian ustrojowych w Polsce oraz szybkich zmian w gospodarce rynkowej.

2000+ - Dalszy rozwój zakładu

Okres od roku 2000 to czas dalszego rozwoju zakładu. W tym okresie poczyniono wiele inwestycji, m.in.: wybudowano dodatkową halę produkcyjną, wybudowano magazyn wysokiego składowania wyrobów gotowych o powierzchni 1300 m², zmodernizowano i wyremontowano pomieszczenia produkcyjne oraz biurowe, uruchomiono dwie nowe linie produkcyjne do wypieku wafli. Ponadto poszerzono park maszynowy o nową linię do produkcji herbatników i krakersów.
W kwietniu 2007 r. na podstawie audytu przeprowadzonego przez firmę TÜV Nord Polska, Cukry Nyskie otrzymały certyfikat BRC Global Standard Food klasy A.

2024 - Jubileusz 75-lecia Spółdzielni

Dnia 5.02.2024 obchodziliśmy 75-lecie naszej Spółdzielni. Uroczysta konferencja w celu świętowania tego dnia została zorganizowana w Sali Bankietowej Nowa Baśń w Nysie. Zaprosiliśmy około 250 gości, w tym obecnych pracowników i emerytów Cukrów Nyskich, Burmistrza Nysy, Córkę Założyciela Spółdzielni – Joannę Monasterską, zaprzyjaźnione firmy oraz dystrybutorów oraz wiele innych ważnych dla nas osób.  Agenda spotkania zawierała wypowiedzi gości, pyszny obiad, toast szampanem, premierę krótkiego wideo o historii Cukrów Nyskich oraz występ zespołu An Dreo e Karina, który porwał do tańca uczestników konferencji.  Nie zabrakło wzruszeń, wspomnień, pamiętnych archiwalnych kadrów i filmu, który w telegraficznym skrócie przedstawił historię zakładu od 1949 roku.

Cukry Nyskie dzisiaj

Spółdzielnia Pracy Cukry Nyskie cały czas rozwija swoją działalność w Polsce i za granicą. Dzięki posiadanemu certyfikatowi BRC daje naszym klientom gwarancję produktów najwyższej jakości. Staramy się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom naszym klientom dlatego nie ustajemy w poszerzaniu swojej oferty produktowej.

Lokacja siedziby Cukry Nyskie w Nysie.

Aktualności

Dowiedz się co nowego słychać w Cukrach Nyskich i bądź na bieżąco!

Wszystkie nowinki i wydarzenia, a także wpisy archiwalne dotyczące naszej firmy znajdziesz w dedykowanej zakładce Aktualności.
Kliknij przycisk poniżej aby przejść do archiwów:

Zobacz więcej...